Styl skandynawski w projektowaniu wnętrz
Wnętrza w stylu skandynawskim od lat nie wychodzi z mody. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest uniwersalność, prostota i funkcjonalizm. Jak urządzić dom w tym stylu? Oto kilka porad.
Prapoczątki stylu skandynawskiego
Prekursorem tego stylu był malarz Carl Larson, którego obrazy ze swoistym ciepłem przedstawiają codzienne życie Szwedów. W 1888 wraz ze swoją żoną wprowadził się do nowego domu w Sundborn w środkowej Szwecji. Wystrój ich domu zrywał z ciemnotą mieszczańskich wnętrz, na rzecz pogodnych jasnych kolorów i naturalności – tym samym Larson zapoczątkował prawdziwą rewolucję w tej dziedzinie, która zresztą trwa do dziś.
Styl skandynawski bazuje na naturalnym pięknie przyrody, ale nie na jej surowym i agresywnym aspekcie, a na nieco wyidealizowanym wizerunku. Szwedzi z natury są domatorami o ogromnej gościnności i życzliwości. Cechy te widać w ich sposobie aranżacji wnętrz, nastawionym na wygodę i komfort.
Jasna strona życia
Tym, co dominuje we wnętrzach w stylu skandynawskim jest biel tych pomieszczeń. Ten ponadczasowy kolor nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale również stanowi też dobrą podstawę kolorystyczną, do której pasują wszystkie inne kolory, ale najczęściej do tego typu wnętrz używa się kolorów pastelowych. Od wnętrz w stylu skandynawskim bije ciepło, sprawiające, że chce się przebywać w danym pomieszczeniu. Ciepło to wynika z naturalności i spokoju aranżacji. Mimo nastawienia na minimalizm, wnętrza te nigdy nie wywołują wrażenia bezosobowości czy sztuczności. Są przytulne i funkcjonalne, a nieodłącznym ich elementem są rośliny.
Jeśli chodzi o meble, to funkcjonalność zawsze przedkładana jest nad ozdobność. Dominuje tu jasne drewno, stonowane linie oraz proste formy. Na meblach zawsze też znajdzie się miejsce na książki, ciekawe grafiki czy doniczki z kwiatkami.
Dlaczego warto zainteresować się tym stylem? Przede wszystkim dlatego, że skupia się on na użyteczności domu. Dom wedle skandynawskiej idei ma być przede wszystkim przyjazny dla jego mieszkańców, wzbudzać pozytywne uczucia, inspirować, bawić. Bierzmy zatem przykład od Skandynawów jak mieszkać, jak projektować wnętrza tak, by chciało się w nich żyć.
zdjęcie: Wicker Paradise CC BY 2.0