Pięknie na zewnątrz – Chicagowska Fasolka
Chicago jest trzecim największym miastem w Stanach Zjednoczonych. Co więcej jest miejscem, które zrzesza największą liczbę poloni amerykańskiej. Obecnie, w samym mieście przebywa ponad 1,3 mln osób polskiego pochodzenia.
Chicago jest znane z wielu atrakcji. Kto z nas nie słyszał chociażby o Chicago Bulls, słynnej drużynie koszykarskiej? Ale nie tylko. Obecnie, jednym z najbardziej przyciągających miejsc w Wietrznym mieście (bo tak mówi się również na Chicago) jest Cloud Gate, znana także pod nazwą Chicagowskiej Fasolki, czyli The Bean.
Cloud Gate to najsłynniejsza rzeźba w Chicago. Umieszczona jest w Parku Milenijnym, zajmującym prawie 100m2. Oficjalnie, datą jej odsłonięcia jest maj 2006 r. Fasolka została zaprojektowana przez brytyjskiego artystę indyjskiego pochodzenia – Anisha Kapoora. Warto zaznaczyć, że do jej zaprojektowania, Anish nie używał komputera. Projekt wygrał z kilkudziesięcioma innymi propozycjami, przy których koncepcjach wykorzystywano najnowocześniejsze technologie.
Inspiracją dla Kapoora była płynna rtęć. Fasolka ma 20 metrów szerokości oraz 10 metrów wysokości. Waży 110 ton. Fasolka pokryta jest 168 płatami stali, które zostały bardzo starannie wypolerowane. Dzięki niecodziennemu kształtowi (potocznie nazywane kształtem fasoli) odbijają się w niej zniekształcone twarze przechodniów. Tak naprawdę miało być to, jak mówi Anish Kappor „(…) coś, co stanowiłoby połączenie z niebem (…) Jest to forma wrót(…)”. Cloud Gate odbija chmury oraz wysokie budynki. Tym samym odzwierciedla założenie autora – łączy ziemię z niebem. Co więcej, niezwykłe wrażenie można osiągnąć stojąc pod fasolką – odbijane jest wielowymiarowe wnętrze.
Cloud Gate każdego dni przyciąga dziesiątki tysięcy ludzi. Jest to jeden z przykładów niezwykle ciekawej architektury, która potrafi zachwycić. Rzeźbę wykorzystano również w wielu filmach. Jeśli wybieracie się do Chicago, koniecznie wpiszcie Fasolkę na listę „Must see”.
Źródło zdjęć: Photo credit: Darwin Bell / Foter / CC BY-NC
Photo credit: Bert Kaufmann / Foter / CC BY